HISTORIA PRZEDSZKOLA

 

          Niepubliczne Przedszkole „Na Wspólnej” rozpoczęło swoją działalność 1 września 2011 roku jako punkt przedszkolny, a 1 stycznia 2014 roku przekształciło się w niepubliczne przedszkole.
 

         Przedszkole mieści się z dala od centrum miasta, w cichej i mało ruchliwej okolicy na terenie prywatnej działki. Przed budynkiem przedszkola znajduje się niewielki ogród przedszkolny, w którym do dyspozycji dzieci pozostaje piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie i domek. Wszystkie zabawki posiadają atesty, które są gwarancją bezpieczeństwa bawiących się tam dzieci. Nasz plac zabaw jest ogrodzony, co również zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo przedszkolakom.
 

         We wnętrzu budynku znajdują się dwie sale. Jedna z nich przeznaczona jest dla dzieci z grupy 3,4 – latków. Znajduje się w niej wiele kącików tematycznych takich jak: kącik kuchenny, kącik piękności, kącik klocków – małego konstruktora, kącik książki i gier planszowych. Nie brakuje także wielu kolorowych aut, wózeczków, lalek i oczywiście przytulanek. Prócz kącików zabaw są tam także stoliczki, przy których dzieci wykonują różne prace, bawią się czy spożywają posiłki. Dużą atrakcją tej sali jest projektor, który pozwala nam stworzyć nasze małe kino, a także służy jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli.
 

         Druga sala należy do dzieci z grupy 5,6 – latków. Dzieci prócz dużej powierzchni dywanu, pod którym znajduje się pianomat mają do dyspozycji duże klocki piankowe, kosz do gry w piłkę, mnóstwo gier, książek i aut dla miłośników motoryzacji. Tu również znajdują się stoliczki oraz tablica magnetyczna. Sala starszaków pełni także rolę sceny podczas wszystkich przedstawień, które przygotowujemy dla rodziców z okazji różnych uroczystości.
 

         Obie sale niegdyś zwane „czerwoną” i „zieloną” obecnie zmieniły swój wystrój. A wszystko za sprawą diametralnego remontu. Czerwień zastąpiliśmy przyjaznymi dla oka ciepłym kolorami kremu i beżu. Zieleń natomiast zastąpiły odcienie niebieskiego, po którym wędrują kolorowe klocki. Na suficie pojawiły się białe trójwymiarowe kasetony sprawiające wrażenie śnieżnobiałego nieba.
 

         Oprócz opisanych wyżej dwóch sal nasze przedszkole posiada specjalnie przystosowaną do potrzeb dzieci szatnię, w której królują kolorowe szafeczki i równie różnobarwne odciski dłoni na ścianach. Każde dziecko posiada własną półeczkę, zamykaną szafkę i miejsce na buciki. Ściany zdobią kolorowe i zawsze zapełnione tablice. Jedna z aktualnościami dla rodziców oraz dwie, na których zamieszczane są prace plastyczne dzieci. Te dwie ostatnie wywołują często duże wzruszenie u rodziców, którzy mają możliwość na bieżącą obserwować postępy swoich pociech.
 

         Tuż obok szatni mieści się łazienka, to miejsce również przeszło dużą przemianę, gdyż remont łazienki odbył się równocześnie z remontem sali starszaków. W łazience zmienił się cały wystrój. Pojawiły się białe płytki z zielonymi wstawkami oraz kolorowe dodatki w postaci żółtych drzwiczek do toalet, nowe półeczek na kubeczki i szczoteczki, a także duże lustro. Dzieci oprócz dwóch przystosowanych do wzrostu toalet i umywalek mają teraz specjalny podajnik na mydełko oraz na jednorazowe ręczniki papierowe zdecydowanie bardziej higieniczne od wcześniejszych ręczników. Ponadto dotychczasowe krany zastąpiono nowoczesnymi wyposażonymi w czujniki.
 

         Nieustannie dbamy o jak najwyższy komfort i standard, aby dzieci mogły jak najlepiej czuć się swoim przedszkolu. Te zmiany wystroju wpływają nie tylko na dobre samopoczucie dzieci i nauczycieli, ale także zadowolenie rodziców, którzy potrafią docenić wszelkie nasze starania. Dowodem na to jest mnóstwo pozytywnych komentarzy z ich strony. To motywuje nas do dalszej pracy, dlatego w planach są już kolejne zmiany związane tym razem z ogrodem przedszkolnym.
 

         Od samego początku działalności pyszne jedzonko dostarcza dzieciom firma cateringowa. Kiedyś był to tylko dwudaniowy obiad, obecnie oferta została poszerzona o pożywne śniadanie i II śniadanie. Firma „LOTUS” zapewnia dzieciom również napoje na cały dzień: herbatkę, kakao, kompot czy sok.
 

         Nasze przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, również w okresie wakacji i ferii zimowych. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:45 do 17:00.
 

         Przez 7 lat naszej działalności zawsze stawialiśmy na indywidualne podejście do każdego dziecka. Każdy przecież jest inny i ma inne potrzeby. We wszystkich dzieciach staramy się dostrzec jakiś potencjał i talent, dlatego nasze przedszkolaki przygotowujemy do różnych konkursów. Bierzemy udział nie tylko w tych na szczeblu lokalnym ale i ogólnopolskim. Nasze pociechy wielokrotnie odnosiły sukcesy w konkursach wokalnych, recytatorski, tanecznych, plastycznych czy sportowych. Znając ich potrzeby zorganizowaliśmy w 2013 roku pierwszy we Włocławku Festiwal Tańca dla dzieci w wieku przedszkolnym, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród włocławskich przedszkoli. Mamy wiele pomysłów a przede wszystkich chęci do działania, dlatego z przyjemnością bierzemy czynny udział w realizowaniu pasji naszych przedszkolaków.

 

 

mgr Karolina Gumińska